آن چه در کلان شهر­ها و سایر شهرهای کشورمان با آن روبرو هستیم، زنجیره­ ای از فروشگا­ه­­های البته غیر همگن و نا مشابه است که به صورت پراکنده در سطح شهر وجود دارند و این نه به معنای فروشگاه­های زنجیره­ ای است.

متاسفانه تفکر سنتی صاحبان کسب قدیم، که البته در جایگاه و با توجه به نیاز زمان خود محترم و ارزشمند می باشد، مبنای اصلی راه اندازی فروشگاه­های زنجیره­ای در ایران قرار گرفته است.
در گذشته فلسفه راه ­اندازی زنجیره­ فروشگاه­ ها، حال در جایگاه یک خوار و بار فروشی یا حجره فرش فروشی و یا یک رستوران. بر این اصل بوده است که ، زمانیکه یک مجموعه با استقبال روبرو می شد، پس از مدتی به راه ­اندازی سایر شعب نیز می پرداختند.
از جمله مثال­های مرتبطی که می توان در این خصوص نام برد زنجیره­ های رستوران نایب، زنجیره­ های فروشگاهی تواضع، زنجیره­ های فروشگاهی کفش ملی و وین، زنجیره­ فروشگاهی اتکا، زنجیره­ سوپرمارکت­های دریانی و غیره می باشند.

پایلا بعنوان یک زیر ساخت الکترونیک، با هدف ایجاد یک فضای تجارت آنلاین، که متشکل از زنجیره ای از فروشگاههای مختلف با شاخص های مورد نظر پایلا خواهد بود، بستری ایجاد کرده تا فروشگاههای مختلف سطح بازار ، بعد از بررسی و تایید واحد توسعه بازار پایلا ، بعنوان یکی از تامین کنندگان شبکه پایلا به این بستر اضافه شوند.
از سوی دیگر ، مصرف کنندگان نهایی که در پی یک خرید آسان، امن، سریع، و با کیفیت هستند، با مراجعه به وبگاه شبکه پایلا ، یا از طریق اپلیکیشن موبایل پایلا ، براحتی میتوانند یک خرید مطلوب را تجربه کنند و کلیه مایحتاج مصرفی خود را در چند ثانیه تامین نمایند.

پایلا یک کسب و کار الکترونیکی هست که برپایه دو مدل B2B و B2C پایه گذاری شده :

در مدل B2B ، تامین کننده گان اصلی ( شرکتهای تولیدی- بازرگانی – پخش- و…) با پیوستن به پایلا ، مفهوم کسب و کار الکترونیکی را پیدا خواهند کرد و در نتیجه میتوانند کالا و محصولات شان را در شبکه پایلا به دست بازار برسانند. از طرف دیگر ، کلیه سفارشات کالا توسط فروشگاه های سطح بازار از تامین کنندگان، به صورت الکترونیکی و از طریق شبکه پایلا انجام خواهد شد.

در مدل B2C که یک شبکه گسترده بین مصرف کننده و فروشگاه ها خواهد بود، مصرف کننده گان از راه های مختلفی به شبکه پایلا دسترسی خواهند داشت. فروشگاه های مختلف، از جمله فروشگاههای زنجیره ای که شاخص های لازم برای پیوستن به شبکه پایلا را دارند ، نقش تامین کننده را در این مدل خواهند داشت.

با توجه به چشم انداز پایلا در زمینه زنجیره تامین و توزیع کالا ، پیش بینی می شود این شبکه در کمتر از ۵ سال آینده به یکی از بزرگترین سایت های تجارت الکترونیک کشور و منطقه تبدیل شده و بستری برای ایجاد فرصت های کسب و کار و سرمایه گذاری های جدید و بیش از ۵ هزار فرصت شغلی مختلف را بوجود آورد.