پایلا : نوآوری در صنعت پخش مویرگی
توزیع کالا یک صنعت است
نوامبر 5, 2019
چالش های پیش روی صنعت پخش در شرایط اقتصادی فعلی سال ۹۷ – ۹۸
نوامبر 5, 2019

ویژگی‌های شرکت‌های مدرن پخش مویرگی

پایلا : نوآوری در صنعت پخش مویرگی

پایلا : نوآوری در صنعت پخش مویرگی

صنعت توزیع در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی کرده است. امروزه شرکت‌های بیشتری از اینترنت برای جمع‌آوری اطلاعات محصولات یا خرید آنلاین یا ارتباط مستقیم با تولیدکننده استفاده می‌کنند.

شرکت‌های پخش و فروش مویرگی بیش از هر زمان دیگری برای جذب و حفظ مشتریان خود، مجبور به اجرای مدیریت بهینه لجستیک ، کم کردن زمان تحویل کالا، برآوردن نیازهای در حال تغییر مشتریان و ارائه خدمات ارزش‌افزوده شده‌اند. این تغییرات باعث ایجاد یک طبقه جدید از شرکت‌های توزیع و پخش مدرن شده است که همیشه در تلاش هستند که با مدیریت استراتژیک، تعادل مطلوب در بازار محصولات FMCG را شکل دهند و ضمن به حداکثر رساندن حاشیه سود، هزینه‌های عملیاتی خود را نیز به حداقل برسانند. معمولاً شرکت‌های مدرن در صنعت پخش و فروش محصولات سوپرمارکتی دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 

بینش و هوشمندی در برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP)

ERP-برنامه‌ریزی-منابع-سازمانی

 

 

در شرکت‌های پخش مویرگی به دلیل حجم بالای اطلاعات ، معمولاً شکاف بزرگی بین داده‌های فروش و استفاده بهینه از این اطلاعات وجود دارد. بسیاری از نرم‌افزارهای شرکت‌های پخش در ثبت و ذخیره داده‌ها قدرتمند اما در ارائه اطلاعات ضروری و شاخص‌های کلیدی ناتوان هستند و درنتیجه این مشکل منجر به چالش‌های بزرگی در این سازمان‌ها شده است. برخی از این چالش‌ها عبارت‌اند از:

  • داده‌های پخش و فروش به خرده‌فروشی‌ها معمولاً بدون مدیریت دانش و بلااستفاده در نرم‌افزارهای سازمان ذخیره می‌شوند.
  • سازماندهی داده‌ها مشکل است و کاربران توانایی مدیریت و تحلیل داده‌ها را ندارند.
  • معمولاً تصمیم‌گیری مدیران بر مبنای اطلاعات جمع‌آوری‌شده صورت نمی‌گیرد.
  • رقابت بین اولویت‌های IT و شاخص‌های کلیدی پخش (KPIs)، تحلیل اطلاعات را مشکل کرده است

 

 

پاسخگویی و رضایت مشتریان

به یاد داشته باشیم که رقبا در دنیای امروزی یک‌قدم یا یک کلیک از ما فاصله دارند. یک مشتری راضی به‌طور میانگین تجربه رضایت خود را برای ۹ فرد دیگر تعریف می‌کند. شرکت‌های پیشرو در پخش مویرگی جهت مشارکت اثربخش با تأمین‌کنندگان و رسیدن به پاسخگویی ایده‌آل ، باید بر همه کانال‌های فروش و فرآیندهای سازمان اشراف داشته باشند. با توجه به اینکه تعداد مشتریان شرکت‌های پخش مویرگی در هر دو حوزه B2B و B2C بسیار زیاد است، نیاز به پاسخگویی اثربخش و تحقیقات رضایت‌سنجی از سازمان و سبد محصولات یک امر حیاتی محسوب می‌شود.

 

رضایت مشتریان

 

 

 

مشارکت اطلاعات بین تأمین‌کننده‌ها و مشتریان فعال در زنجیره تأمین

در یک شبکه پخش مدرن FMCG، تولید‌کنندگان نیاز به اطلاعات پیش‌بینی‌شده و تقاضای به‌روز از شرکت توزیع‌کننده دارند؛ توزیع‌کنندگان هم نیازمند اطلاعات مشابه از مشتریان خود هستند- که در شرکت‌های پخش مویرگی عمده این مشتریان سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند. بسیاری از شرکت‌های پخش مویرگی در کشورهای پیشرفته برای ثبت سفارش خود از تأمین‌کننده، دریافت درخواست‌های خرید از مشتریان، اعلام تاریخ تحویل کالا و صدور صورتحساب به سیستم‌های مبادله الکترونیکی اطلاعات (EDI) روی آورده‌اند. بااین‌حال در مواردی که نیاز به قابلیت‌های پیچیده‌تر باشد، برخی از توزیع‌کنندگان پیشرفته نیز قادر به مدیریت ارتباطات و همکاری در اشتراک اطلاعات با تأمین‌کنندگان و مشتریان فعال در زنجیره تأمین نیستند.

 

EDI_سیستم-تبادل-الکترونیکی-داده

 

شرکت‌های پخش مدرن باید با ابزارهای مدرن و به‌روز مانند سیستم‌های تبادل داده (EDI)، پورتال‌ها و وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک، با تأمین‌کنندگان و مشتریان خود در زنجیره تأمین ارتباط و مشارکت تنگاتنگ داشته باشند و در سرتاسر محیط B2B و شبکه‌های توزیع چند کانالی با یکدیگر همکاری کنند. در حال حاضر فن‌آوری‌های متعددی برای ایجاد این تغییر و مشارکت بیشتر در زنجیره تأمین به وجود آمده است. امروزه، مشتریان و تأمین‌کنندگان نیز بیش‌ازپیش امکان استفاده مستقیم از دستگاه‌های نرم‌افزاری را از شرکت‌های توزیع‌کننده و پخش مویرگی همکار خود طلب می‌کنند.

 

شبکه فروش و توزیع مویرگی پایلا ؛ به‌عنوان یک راهکار مدرن مدرن و موفق در زمینه مدیریت درخواست ها و سفارشات مشتریان؛ اطلاعات و داده‌های موردنیاز جهت آگاهی از فرصت‌های بازار را با تأمین‌کنندگان خود به اشتراک میگذارد؛ و راه‌حل‌های مناسب برای تسریع فرآیند تصمیم‌گیری را فراهم آورد. برای پایلا ، فناوری مهم‌ترین دارایی است . فناوری به ما کمک می‌کند تا بازار محصولات غذایی را مطالعه و مدیریت کرده و واکنش مناسب را نسبت به تغییرات بازار نشان دهیم.

 

 

رشد پایدار با مدیریت استراتژیک

یک توزیع‌کننده مدرن درحالی‌ که از تکنولوژی و فناوری اطلاعات برای کاهش هزینه‌ها، بهبود خدمات و بهره‌گیری از تغییرات بازار استفاده می‌کند، چشم‌انداز و استراتژی سازمان را نیز برای حمایت از رشد پایدار همسو با تغییرات محیطی (Micro Environment) توسعه می‌دهد. شرکت‌های پخش و فروش مویرگی مدرن باید نسبت به استراتژی سازمان، شرایط محیطی و بازار محصولات FMCG آگاهی داشته باشند؛ به‌این‌ترتیب می‌توانند تغییرات بازار را درک کنند، سیکل‌های رشد سازمانی را بر مبنای محیط کسب‌وکار و فرصت‌های جدید هماهنگ کنند و با استفاده از قابلیت‌های عملیاتی خود، یک رشد پایدار را ایجاد کنند.

 

رشد_پایدار

 

 

 

پـایـلا  یک پلتفرم آنلاین، برای مدیریت زنجیره های تامین و توزیع کالا می باشد، که بصورت یکپارچه برای سرویس دهی در مدلهای B2B و B2C راه اندازی شده است.

شبکه پایلا ، همانند شبکه شتاب بانکی کشور طراحی شده است. و همانند یک سوئیچ بانکی، برای مدیریت و ارائه خدمات تامین کنندگان کالا به خرده فروشان و مشتریان صنعت زنجیره تامین، فعالیت میکند.

 

تامین کنندگان کالا ( شرکتهای تولیدی- بازرگانی – پخش- و…) با پیوستن به پایلا ، میتوانند کالا و محصولات شان را در شبکه پایلا وارد کنند تا به دست بازار برسانند. از طرف دیگر ، کلیه سفارشات کالا توسط فروشگاه های سطح بازار از این تامین کنندگان، به صورت الکترونیکی و از طریق شبکه پایلا انجام می شود.

 

Payla B2B E-Commerce Solution سفارش آنلاین کالا

پایلا : نوآوری در صنعت پخش مویرگی