صدور پروانه کسب فروشگاه هاي زنجيره اي؛‌ بدون مانع
آوریل 30, 2017
دومین کنفرانس بین المللی صنعت پخش ایران برگزار شد
آوریل 30, 2017

ورود دومين غول تجارت الکترونيکي چين به سيليکون ولي

به گزارش روزنامه دنياي اقتصاد دومين شرکت بزرگ تجارت الکترونيکي در چين JD.com که در بازار اين کشور پشت سر علي‌بابا قرار دارد، حالا قدم به سيليکون ولي گذاشته و نخستين مرکز تحقيق و توسعه خود را در در منطقه تاسيس کرده است. تمرکز اصلي در اين دفتر روي رايانش ابري، اپليکيشن‌هاي موبايل و زيرساخت‌هاي Big-Data خواهد بود. علي‌بابا نيز همين هفته قبل اعلام کرد دومين ديتاسنتر خود را در سيليکون‌ولي راه‌اندازي کرده است. هر دو شرکت رقيب بزرگي براي يکديگر در کشور چين محسوب مي‌شوند و از طرفي تلاش دارند که درک بهتري از مشتريان غربي به دست بياورند.

 

اوايل امسال JD بخشي اختصاصي در وب‌سايت خود تحت عنوان «U.S. Mall» راه‌اندازي کرد که هدف آن خريد مستقيم محصولات آمريکايي توسط چيني‌ها بود.

Richard Liu بنيان‌گذار و مدير اين شرکت تجارت الکترونيکي گفته است که حضور در سيليکون‌ولي فرصت مناسبي براي اين شرکت در جهت تقويت قابليت‌هاي محصولي است. علي‌بابا که همچنان پرچمدار اصلي تجارت الکترونيک در چين است، در زمينه ارتباط با بازار آمريکا هم پيشرو است. اين شرکت ماه گذشته قراردادي با شرکت پست آمريکا (USPS) منعقد کرد که بر اساس آن انتظار دارد تا سال ۲۰۲۰ حجم تبادلات تجاري‌اش را به يک تريليون دلار برساند. JD هم همانند علي بابا نمي‌خواهد از بازار آمريکا دور باشد و همانند رقيب بزرگترش نسخه کاملا انگليسي از وب‌سايتش را دارد که خريداران از سراسر جهان مي‌توانند محصولات توليد چين را خريداري کنند.

در ماه مه ‌سال گذشته JD در ليست شاخص NASDAQ قرار گرفت که گفته شد بزرگ‌ترين شرکتي بود که در آن سال در اين ليست قرار داده شد. در آن زمان گفته شد که درآمد خالص JD بالغ بر ۵/۱۸ ميليارد دلار است و نزديک به ۱۲۰ميليون مشتري فعال دارد. حالا و با حضور در سيليکون‌ولي JD به دنبال جذب نيروهاي نخبه و تزريق مهارت‌هاي فني از قلب تکنولوژي به شرکت خود هم هست. شرکت‌هاي موفق چيني حالا به خوبي مي‌دانند که ارتباط با بازار آمريکا تا چه اندازه مي‌تواند آنها را قدرتمندتر کند.