بهبود ۱۲ پله اي فضاي کسب و کار ايران
آوریل 29, 2017
پورتال جامع دولت الکترونيک تا پايان سال راه اندازي مي شود
آوریل 30, 2017

نقش تجارت الکترونیک در توسعه اقتصاد غیر قابل انکار است

مديرعامل شرکت بازرگاني پايلا آسيا در گفتگويي با ماهنامه پايلا با تاکيد بر ضرورت توسعه تجارت الکترونيک در ايران اظهار داشت: در دنياي امروز که سرعت تحولات بسيار چشمگير بوده و استفاده از فناوري هاي نوين به عنوان ابزاري مناسب در توسعه کسب و کار مورد توجه قرار گرفته است، نقش و اهميت تجارت الکترونيک در توسعه تجارت غير قابل انکار است.

مهندس محسن سليماني درادامه افزود: اگر چه تجارت الکترونيک در دنيا از قدمت چنداني برخوردار نيست و جدي ترين سابقه آن به دهه ۹۰ ميلادي بر مي گردد ، اما سرعت، و رشد چشمگيري داشته و در بسياري از کشورهاي توسعه يافته بخش عمده اي از سهم بازار و تجارت را به خود اختصاص داده است. ولي متاسفانه تجارت الکترونيک هنوز براي بسياري از مردم ايران مفهوم جديدي است، اين در حالي است که در عصر اطلاعات، هدايت فعاليت هاي کسب و کار از طريق اينترنت، به ويژه براي شرکت هاي کوچک و متوسط که مي خواهند با شرکت هاي بزرگتر رقابت کنند، و سهم خود را در بازارهاي داخلي و منطقه اي حفظ کنند، ابزاري ضروري است.

وي ادامه داد: در برخي از کشورهاي غربي و آمريکايي شرکت هايي در حوزه تجارت الکترونيک فعاليت دارند که سهم آنها از بازار، تجارت و درآمد و سودشان حتي ازدرآمد بسياري از شرکت هاي صنعتي و توليدي نيز بيشتر است و اين در حالي است که قدمت برخي از اين شرکت ها حتي از دو دهه هم کمتر است . رشد ارزش سهام شرکت هايي مثل آمازون، علي بابا، ( eBay، Amazon، Alibaba ) و…. که در حوزه تجارت الکترونيک فعاليت دارند در مقايسه با برخي از شرکت هاي توليدي و صنعتي غير قابل مقايسه است.

منتخب همايش ملي مديران انفورماتيک و صنعت IT کشور در سال ۱۳۹۰ در ادامه تصريح کرد: بر اساس آمارها و پيش بيني هاي انجام گرفته توسط کارشناسان و اقتصاد دانان جهان، ارزش معاملات و تجارت الکترونيک در سال گذشته تنها در قاره آسيا نزديک به يک تريليون دلار مي باشد. همچنين بر اساس گزارش مرکز توسعه تجارت الکترونيک وزارت صنعت و معدن و تجارت ايران ارزش معاملات و تجارت الکترونيک ايران در سال ۹۳ بالغ بر ۵۲ هزار ميليارد تومان بوده است.

وي در ادامه تصريح کرد: شايد براي بسياري از فعالان اقتصادي ، صنعتي و تجاري اين آمارها غير قابل باور باشد اما سير رشد تجارت الکترونيک در ده سال گذشته نشان مي هد که تحقق اين اعداد و رقم چندان هم دور از ذهن نيست.

مدير عامل شرکت بازرگاني پايلا در ادامه افزود: از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۰۹ تجارت الکترونيکي و خريد و سفارش اينترنتي در اروپا هفده در صد رشد داشته و در سال ۲۰۰۹ سي و هفت درصد از اروپايي هاي شانزده تا هفتاد و چهار ساله، خريد يا سفارش اينترنتي داشته اند.

سليماني با اشاره به اينکه کشورهاي آسياي جنوب شرقي و منطقه براي رشد و توسعه تجارت الکترونيک برنامه ريزي هاي جدي انجام داده اند، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر از هر۱۰ مالزياي، ۸ نفر از خدمات خريد اينترنتي استفاده مي کنند.. همچنين مردم استراليا از نظر تجارت الکترونيک و ميزان خريد آنلاين در سطح جهان و در بين کشورهاي گروه (G20) در جايگاه نخست قرار دارند. خريد و فروش آنلاين در اين کشور از محبوبيت فوق‌العاده‌اي برخوردار است و بيشترين تجارت آنلاين استراليا در صبح‌هاي يکشنبه انجام مي‌شود. کره جنوبي به دليل کيفيت بالا و سرعت بي‌نظير اينترنت و همچنين تلاش فراواني که براي ترغيب شرکت‌هاي تجاري کوچک و بزرگ به استفاده از فضاي مجازي و مبادلات آنلاين صادرات و واردات، و اقتصاد داخلي داشته عنوان سومين کشور برتر را در اين زمينه به خود اختصاص داده است.

کارآفرين برتر هفتمين جشنواره ملي کارآفرينان برتر وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي در سال ۱۳۹۱در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: علي رغم همه محدوديت هايي که در ايران در حوزه گسترش تجارت الکترونيک وجود دارد آمارها حکايت از توسعه تجارت الکترونيکي دارد. و به نظر مي رسد مهمترين دليل نفوذ بالاي اينترنت در بين مردم به خصوص در ميان قشر جوان است. اما اين روند به هيچ وجه مناسب نيست و اگر مي خواهيم بر اساس چشم انداز بيست ساله توسعه کشور به قطب اقتصاد و تجارت منطقه تبديل شويم، بايد در حوزه تجارت الکترونيک فعال، اقدامات جدي وگام هاي اساسي برداريم زيرا کشورهاي حوزه خليج فارس نيز در اين حوزه برنامه ريزي هاي اساسي انجام داده اند و اساساً کشورهايي اقتصادي موفق‌تر خواهند داشت که تجارت الکترونيک در آن پررنگ‌تر باشد.

وي يکي از مهمترين موانع پيش روي توسعه تجارت الکترونيک در ايران را عدم پهناي باند اينترنت و زير ساخت هاي ارتباطي دانست و افزود: تجارت الکترونيکي به دليل سرعت ،کارايي ، کاهش هزينه ها و بهره برداري از فرصت ها ، عرصه جديدي را در رقابت گشوده است. تا آنجا که گفته مي شود عقب ماندن از اين سير تحول نتيجه اي جز منزوي شدن از عرصه اقتصاد جهاني نخواهد داشت. و اگر مي خواهيم به سازمان تجارت جهاني WTO بپيونديم راهي جز هماهنگ سازي قوانين تجاري کشور با قوانين تجارت جهاني نداريم. و از سوي ديگر نمي توانيم به خاطر عدم تمايل به اصلاح قوانين و فرآهم کردن زير ساخت ها از پيوستن به سازمان تجارت جهاني امتناع کنيم و همچنان آرزوي رسيدن به قطب اول اقتصادي منطقه را داشته باشيم.

سليماني در ادامه گفت: يکي ديگر از موانع پيش روي توسعه تجارت الکترونيک در کشور عدم آگاهي مردم از اهميت تجارت الکترونيک و عدم اعتماد به شرکت هاي فعال در اين حوزه است و ضرورت دارد تا همه ما به خصوص دولت براي آگاهي رساني به مردم و فرهنگ سازي انجام مبادلات و تجارت از بستر الکترونيکي به جاي شيوه هاي سنتي اقدام و برنامه ريزي نمايد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود تاکيد کرد: با توجه به فاصله اي که کشور در تجارت الکترونيک با کشورهاي در حال توسعه آسيايي و کشورهاي توسعه يافته دارد و با توجه به تغيير ماهيت تجارت و داد و ستد در دنياي امروز بايد از تمام ظرفيت هاي موجود دولتي براي توسعه تجارت الکترونيکي و ورود و حمايت از بخش خصوصي علاقمند و فعال در اين حوزه استفاده کنيم.