دومین کنفرانس بین المللی صنعت پخش ایران برگزار شد

ورود دومين غول تجارت الکترونيکي چين به سيليکون ولي
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۶
فضاي کسب و کار دانش بنيان بعد از تحريم ها رشد بيشتري خواهد يافت
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۶

دومین کنفرانس بین المللی صنعت پخش ایران برگزار شد

مرتضی گلشاهی – پایلا؛ دومين کنفرانس بين‌المللي صنعت پخش ايران با حضور شرکت‌ ها و دست اندرکاران صنعت توزيع و پخش کشور روزهاي ۲۱ و ۲۲ مهر ماه سال جاري در مرکز همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد.

دراين کنفرانس دو روزه که تعدادي از مديران ارشد و کارشناسان دولتي وزارت صنعت ،معدن و تجارت و بهداشت و درمان ، اتاق بازرگاني، دانشجويان و اساتيد دانشگاه در حوزه مديريت، نظام توزيع و پخش، بازاريابي و فروش و نيز چند مهمان خارجي حضور داشتند، مسايل و مشکلات پيش روي صنعت توزيع و پخش و وضعيت اين صنعت در کشورهاي منطقه و جهان و برخي از جديد ترين دست آورد و تکنولوژي مرتيط با اين صنعت مورد بررسي و تبادل نظر قرار گرفت.

مهندس سعيدجارودي دبيرکنفرانس صنعت پخش ايران در بخشي از سخنان خود در اين کنفرانس اظهار داشت: صنعت پخش ايران صنعتي نوپاست و در اين کنفرانس، نيز شماري از اولين‌هاي اين صنعت حضور دارند. ما همواره بازوي همراه دولت بوديم و در سال‌هاي سخت جنگ، کالاهاي کمياب را به طور عادلانه در کشور توزيع کرديم. و امروز نيز علي رغم همه مشکلات و ناهمواري ها کنار دولت هستيم. در واقع اهالي پخش سربازهايي‌اند که در کنار ساير افراد جامعه براي آباداني ايران تلاش مي‌کنند.

وي در ادامه افزود: در ملاقاتي که با وزير محترم صنعت، معدن و تجارت، داشتيم بخشي از مشکلات ديرساله صنعت پخش را که فرابخشي بود، مطرح کرديم که وزير همه را پذيرفت و دستورات اکيد براي حل موضوعات داد.

وي اظهار کرد: از وزير درخواست کرديم شيوه‌هاي قيمت‌گذاري كالا كه هنوز مانند دوران جنگ و كالا برگي صورت مي‌گيرد، خاتمه يابد و اين امر مطابق نياز‌هاي امروز صورت پذيرد، ايشان نيز با توجه به تسلطي كه در اين زمينه داشتند، پذيرفتند و دستورات اكيدي جهت رفع اين مشكل به مسئولين مربوطه صادر كردند.

مهندس جارودي در ادامه افزود: نکته مهم ديگري که در جلسه با وزير مطرح شد، تغيير مرجع قيمت‌گذاري کالا از محل کارخانه به خرده‌فروشي‌‌هاست. با توجه به مضرات شيوه قبلي، ايشان دستور تشکيل کارگروهي با حضور اهالي صنايع مختلف را صادر کردند، تا اين کارگروه بتواند موضوع را به درستي بررسي کرده و با لحاظ ديدگاه‌هاي کارشناسي، اين اتفاق مهم اجرايي شود.

دبير انجمن صنعت پخش ايران ابراز اميدواري کرد، اين پيشنهاد که توسط انجمن شرکت‌هاي صنعت پخش کشور ارائه گرديده هر چه سريعتر مورد تاييد قرار گيرد، زيرا با اجرا شدن آن، تحول شگرفي را در راستاي منافع ملي، بخش توليد و توزيع و مردم عزيزمان شاهد خواهيم بود.

بارکدهاي دوگانه دارو در راه اند

دکتر پيرصالحي مديرکل داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي يکي ديگر از سخنرانان اين همايش با اشاره به رشد شرکت‌هاي توزيع دارو، گفت: ما به لحاظ رشد کمي، به حد قابل قبولي رسيده‌‌ايم و امروز وقت آن رسيده تا شرکت‌هاي پخش دارو با استفاده از تکنيک‌هاي فروش و بازاريابي، به سمت کيفي‌سازي بيشتر حرکت کنند.

وي افزود: در حال حاضر، رقابت تنها به شکل تخفيف قيمتي است ، و در نتيجه هم توليدکننده و هم پخش زيان مي‌بينند درحالي‌که نبايد رقابت را تنها در کاهش قيمت ديد.

دکتر پير صالحي در بخش ديگري از سخنان خو د از طرح بارکد دوبعدي خبر داد و گفت : اين طرح زنجيره تامين را تحت کنترل قرار مي‌دهد و باعث مي‌شود داروهاي تقلبي نتوانند به بازار راه يابند.

وي افزود: نکته مهم اين طرح که سازمان غذا و دارو روي آن سرمايه‌گذاري کرده اين است که در اين طرح قيمت کالا در کارخانه روي کالا زده نمي‌شود. بلکه کدها در فروشگاه‌ها روي کالا نصب مي‌شود و در صورت تغيير قيمت توسط کارخانه، تنش و نزاعي ميان خريدار و فروشنده رخ نمي‌دهد.

فضاي رقابتي پيش رو را تهديد ندانيم

مهندس خسروتاج، قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت نيز با بيان جايگاه و مسئوليت خطير شرکت هاي پخش گفت : آشنايي با ابزارها و رويه‌هاي بين‌المللي مي‌تواند اهالي اين صنعت را براي برنامه‌ريزي و عمل درست ياري کند. تشکل صنعت پخش به دليل ارتباط با مشتري، حمل و نقل و کاهش هزينه‌هاي آن، بازاريابي و … نقش کليدي‌تري از ساير تشکل‌ها دارد.

وي با اشاره به اينکه خود را از خانواده پخش جدا نمي‌داند، خاطرنشان ساخت: ما خود را همراه شما مي‌دانيم و معاونت امور اقتصادي و بازرگاني وزارت صنعت، معدن و تجارت بيشترين ارتباط را با صنعت پخش و توزيع دارد و من سعي مي‌کنم به محورهاي کلان اين معاونت بپردازم.

وي در پاسخ به نگراني هاي دست اندرکاران اين صنعت به جهت حضور شرکت هاي خارجي در کشور اظهار داشت: فضاي رقابتي پس از برجام را نبايد تهديد بدانيم. اين امر، فرصت است و به نفع مردم و بنگاه‌هايي است که به پويايي مي‌‌انديشند.

خسروتاج تاکيد کرد: شرکت‌هاي پخش با رشد کمي و کيفي مي‌توانند به گونه‌اي عمل کنند که وقتي محصول توسط يک برند عرضه مي‌شود، اين اطمينان را به مصرف‌کننده بدهد که اين کالا که شايد با نام آن آشنا نباشد، محصول کيفي است.

وي همچنين ورود صنعت به حل بحران‌هاي اين حوزه بسيار مهم دانست و تصريح کرد: دست‌اندرکاران صنعت پخش به دليل دارا بودن مهم‌ترين نقش در زنجيره تامين، بايد ارائه‌دهنده راهکارهاي کاهش هزينه، رقابت‌پذيري و ساير موارد مهم باشد. آنها هم ديدگاه‌هاي مشتريان و مصرف‌کنندگان را مي‌شناسند و هم مسائل و حرف‌هاي توليدکنندگان را و اين وضعيت خاص صنعت پخش است که بايد از اين جايگاه و ظرفيت بهره ببريم.

وي در بخش ديگري از سخنانش، برنامه‌ها و عملکرد معاونت اقتصادي و بازرگاني را به طور مشروح تشريح کرد و گفت: اين معاونت، سعي در جذب هر چه بيشتر سرمايه‌گذاري خارجي و مشترک دارد و در جست‌وجوي انتقال تکنولوژي توليد در زمينه‌هايي هستيم که خلاء داريم.

وي خطاب به حاضران گفت که براي طرح مسائل و مشکلات و پيشنهاداتشان آماده است و همه مي‌توانند در اين زمينه نظراتشان را بيان کنند.

تجارت الکترونيک رويکرد دنياي کسب و کار در آينده است

مصرف‌کننده در دوران پساتحريم، هوشمندانه‌تر انتخاب مي‌کند و اينجا ارزش کيفيت خدمت مشخص‌تر مي‌شود.

دکترپدرام سلطاني نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران نيز با بيان مطالب فوق اظهار داشت: شرکت‌هاي توزيع و پخش ما اگر با نگاه به فرصت‌ها و تهديدها برنامه داشته باشند. سريع‌تر به قطار حرکت توسعه کشور مي‌رسند؛ هرچند که اين مساله در همه بخش‌ها قابل طرح است.

وي با اشاره به اينکه ما با پايين آمدن قيمت نفت، دولت نفتي مقتدري نخواهيم داشت و بودجه‌هاي متورمي نخواهد بود که بخش خصوصي بخواهد از آن طريق ارتزاق کند و جلو برود، اظهار کرد: در اين فضا، قانون ماليات‌هاي مستقيم اصلاح شده و با استقرار نظام جامع اطلاعات مالياتي، رفتارهاي مالياتي را هم بايد اصلاح کرد. البته سيستم دلالي در اين روش جمع مي‌شود و فعاليت‌هاي پنهان و دو دفتره و چند دفتره کاهش مي‌يابد و فعاليت‌ها شناسنامه‌دار مي‌شوند.

وي ادامه داد: در دولت لايحه صندوق‌هاي مکانيزه فروش در حال بررسي است و بعد از تصويب مجلس، اين‌ امر در فروشگاه‌ها و خرده‌فروشي‌ها نيز به اجرا درمي‌آيد و اين گشايشي براي صنعت پخش خواهد بود. همچنين قانون ارزش افزوده هم در دولت تا پايان سال نهايي شده و به مجلس مي‌رود. با رفع ايرادات، اين قانون آزمايشي سال آينده به اجرا درمي‌آيد و اگر فعالان اين صنف نظري دارند آن را به اتاق انعکاس دهند تا در لايحه نهايي ديده شود.

نايب رييس اتاق ايران، با بيان اينکه نظام اداره کشور بايد مبتني بر دانش روز باشد، از فعالان صنعت پخش خواست با توجه به تهديدات پساتحريم در کنار فرصت‌ها، بررسي راهکارهاي تحول در صنعت پخش را محدود به اين کنفرانس نکنند.

وي ابراز تمايل خارجي‌ها و برنامه‌ريزي آنها براي حضور در اقتصاد ايران را قابل مقايسه با تحرک لازم در داخل دانست و گفت: ما يک دهم خارجي ها جنب و جوش خارجي‌ها را نداريم و به اندازه کامل براي آن آماده نيستم. در حالي که نابسامان بودن اوضاع کشورهاي منطقه را فرصت بي‌نظيري براي بخش خصوصي ايران است که بايد درک درستي از آن داشته باشيم و به موقع حرکت کنيم.

سلطاني تاکيد کرد: امروز بايد از ثبات موجود در کشور، براي خود فرصت بسازيم و گوي سبقت را از همسايگاني که برخي از آنها از ما جلو افتاده بودند، برباييم.

وي همچنين تصريح کرد: درست است که سرمايه‌گذاران خارجي دارند مي‌آيند، ولي ما همزمان بايد به فکر بازارهاي منطقه‌اي هم باشيم. زيرا سرمايه‌گذاران بين‌المللي اساسا ريسک و خطر زيادي در ساختارهاي ضعيف قدرت در کشورهاي منطقه دارند و تجار ايراني مي‌توانند از اين مسئله به نفع حضور خود بهره بگيرند.

وي تجارت الکترونيک را رويکرد مهم در دنياي کسب و کار آينده دانست و گفت: شرکت‌ها بايد ويرايش الکترونيک براي خود داشته باشند. در کنار اين تجارت، روندهاي تغييرات در قوانين و رفتار مشتري را دنبال کنند. شرکت‌ها بايد راهبردي نگاه کنند و به آينده نظر داشته باشند. اين هم يکي از وظايف بنگاه‌هاي پخش و انجمن مربوطه است که بايد براي آن برنامه داشته باشند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود تصريح کرد: چند شرکت پخش در کشور براي ۵ تا ۱۰ سال آينده برنامه‌ريزي دارند؟ اکنون زمان سرمايه‌گذاري روي روندهاست و نبايد از آن غافل بود.ما بايد در کنار اميدبخشي دولت، گوش فعالان را با مخاطرات آشنا سازيم و به آنها عينک واقع‌بيني بدهيم.

وي اظهار اميدواري کرد که در کنفرانس سوم، آثار کنفرانس دوم در رفتار شرکت‌هاي پخش اعضا ديده و بررسي شود.

وي از آمادگي اتاق براي انجام هماهنگي‌هاي لازم بين انجمن پخش ايران و ساير کشورها براي تبادل تجربيات در اين زمينه خبر داد و گفت: ما مي‌توانيم بخشي از هيات‌هايي که به ايران مي‌آيند را از فعالان صنف پخش آن کشور انتخاب کنيم يا زمينه‌هايي براي سفرهاي تخصصي صنف پخش ايران جهت کسب تجربيات به ديگر کشورها فراهم سازيم.