گروه توسعه تجارت پایلا


تأمین به موقع کالای مورد نیاز مصرف‌کننده و ارتباط صحیح و درست بین تولیدکننده و بازار مصرف برای رسیدن کالا به دست مصرف‌کنندگان واقعی از جمله مواردی به شمار می‌رود که در بین فعالان اقتصادی دارای اهمیت است. هر چند در چندین سال اخیر و شاید هم از سالیان دور، اقتصاد کشور با این مشکل روبه‌رو بوده است که با وجود تولید محصولات و کالاهای مناسب، به علت ضعف موجود در ارتباط صحیح و درست بین تولیدکننده و مصرف‌کننده، در بسیاری از موارد آثار و برکات متصور از فعالیت‌های تولیدی برای تولیدکنندگان و بهره‌مندی به موقع از تولیدات و کالاهای مناسب برای مصرف‌کنندگان حاصل نمی‌شود.

زنجیره تامین و توزیع کالا؛ شامل مجموعه ای از فعالیت ها و فرآیندهای کلیدی است که با هدف کارآمدی (صرفه جویی و کاهش هزینه و غیره) و انجام به موقع، در سازمان ها صورت می گیرد و در صورت ایجاد خللی در این فرآیند محصول نمی تواند به درستی در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

یک زنجیره تأمین درواقع شبکه‌ای پیچیده و پویا از عرضه و تقاضا است.

زنجیره ارزش، بخشی از زنجیره تأمین است که ایجاد ارزش افزوده در محصول انجام می‌شود. معمولاً واسطه‌ها در ایران هیچ ارزشی به محصول اضافه نمی کنند، ولی باعث افزایش قیمت در محصول می‌شوند. ناکارآمدی نظام زنجیره تأمین باعث کوچک‌تر شدن زنجیره ارزشی می‌شود. یعنی لینک‌هایی که فاقد فرایند ایجاد ارزش در زنجیره هستند بیشتر از لینک‌های ارزش افزا می‌شوند. نتیجه‌ی این ناکارآمدی، کاهش سود عوامل مهم زنجیره و تجمع سود در بخش واسطه گری است که به نوبه‌ی خود گرایش به سمت واسطه گری به جای تولید را افزایش می‌دهد.

پایلا نام کسب و کاری ست که بعنوان یک زیر ساخت بسیار گسترده در تجارت الکترونیک، در 2 مدل B2B و B2C و با هدف مدیریت زنجیره تامین و توزیع کالای کشور راه اندازی شده است.


www.Payla.net

پایلا به عنوان شبکه سراسری فروش و توزیع کالای کشور جهت تسهیل و ارتقا روند معاملات و مبادلات در زنجیره تامین به عنوان پروژه ای که تاثیر شگرف و قابل توجهی در سطح کلان اقتصادی کشور متصور می باشد، مطرح می گردد. در مورد ضرورت ایجاد، مدیریت و ارتقای چنین پروژه ای می توان به اعلام و تاکید دولت مبنی بر شکل گیری نظامی جهت اصلاح زنجیره تامین از سال 83 تاکنون اشاره نمود.

• حوزه فعالیت " پایلا " در زمینه بررسی دورنمای بهره گیری از تکنولوژی و تجارت الکترونیک در مدیریت زنجیره های تامین و توزیع کالا ، در قالب خدماتی یکپارچه و فراگیر در این حوزه ، بر پایه هوش تجاری می باشد.
باور داریم شغل ما صرفاً تجارت نیست، بلکه خلق بستری است برای مدیریت بهتر اقتصاد خرده فروشی و تحقق آینده‌ای فراتر از تصور؛

• استـراتژی "پایلا" تبدیل شدن به شبکه سراسری فروش و توزیع کالا ، به ویژه در حوزه کالاهای مصرفی می باشد.

• چشم انداز "پایلا" تبدیل شدن به بزرگترین و مشتری مدارترین شرکت در خاورمیانه ؛ شرکتی که در آن، مشتریان می‌توانند هر چیزی را که دل‌شان میخواهد، به صورت آنلاین جستجو و پیدا کنند، و بخرند.


پایلا می کوشد تا با ایجاد یک شبکه بهم پیوسته از اجزای یک اکوسیستم زنجیره تامین و توزیع کالا ، شرایطی مناسب جهت سفارش – فروش و توزیع انواع کالا در بازارهای مختلف را فراهم سازد و در این میان خدمات پایلا شامل ذینفعان مختلفی همچون: تامین کنندگان- تولید کنندگان- توزیع کنندگان- شرکتهای بازرگانی- عمده فروشان- خرده فروشان- فروشگاههای زنجیره ای- مصرف کنندگان و ... میشود.

• رویکرد "پایلا" ارائه خدمات موثر در مدیریت بهتر و کارآمدتر زنجیره های تامین و توزیع کالا در بستر حوزه تجارت الکترونیک، به فعالان اکوسیستم زنجیره تامین و توزیع کشور می باشد.

• ماموریت "پایلا" رونق کسب و کار مشتریانش - ارائه تنوع بالایی از انواع کالا، و ارائه پایین‌ترین قیمت ممکن، بهترین حق انتخاب، و حداکثر راحتی از طریق بهره مندی از آخرین دستاوردهای مارکتینگ، فناوری اطلاعات، تبلیغات و استفاده از ابزار- علم و خلاقیت برای خلق فرصت و نوآوری است. و در این راه نهایت تلاش مان را خواهیم کرد.


پایلا یک پلتفرم آنلاین، برای مدیریت زنجیره های تامین و توزیع کالا می باشد، که بصورت یکپارچه برای سرویس دهی در 2 مدل B2B و B2C راه اندازی شده است.
شبکه پایلا ، همانند شبکه شتاب بانکی کشور طراحی شده است. و همانند یک سوئیچ بانکی، برای مدیریت و ارائه خدمات تامین کنندگان کالا به خرده فروشان و مشتریان صنعت زنجیره تامین، فعالیت میکند.پـایلا چـه مشکلی را حـل میکنـد ؟


• سیستم زنجیره تامین و توزیع کالا در کشور ما ، کاملا بصورت سنتی اداره میشود.
• مدیریت فرآیندهای فروش و مدیریت قیمت و موجودی در این سیستم ، بسیار مشکل است.
• در سیستم فعلی زنجیره تامین کالای کشور ، همه چیز به واسطه ها و اشخاص ثالث وابسته است.
• این روش سنتی، مشکلات زیادی را برای فعالان این صنعت، اعم از تامین یا توزیع کنندگان، و خرده فروشان ایجاد کرده است.

تامین کنندگان برای توزیع و فروش کالا در سطح بازار ، و رساندن آن به ویترین مغازه های خرده فروشی، به واسطه های مختلف وابسته اند، و با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند.
20 تا 50 درصد قیمت کالاهای مصرفی، به خاطر وجود واسطه ها بالاست.

روزانه بطور متوسط بین 30 تا 50 نفر ویزیتور به یک خرده فروشی در تهران مراجعه میکند.


پرچالش ترین لایه در سیستم زنجیره تامین کشور ، لایه ارتباط میان شبکه های توزیع (شرکتهای پخش) و خرده فروشان می باشد.

این لایه بصورت کاملا سنتی و از طریق واسطه و ویزیتورها مدیریت میشود.از نگاه جهانی؛ بازار ایـران؛ یک بازار وابسته به شخص ثالت نامیده می شود !

مشکلات روش سنتی :


• سفارش گیری محصولات، هم برای فروشگاه و هم برای شرکتها، وابسته به حضور ویزیتور می باشد.
• تردد ویزیتورها باعث خستگی مغازه دارها میشود.
• ویزیتورها اطلاعات فروش و پروموشن ها را کامل ارائه نمیدهند.
• امکان بررسی و مقایسه محصولات برای فروشنده ها، در موقع سفارش بسیار کم است.
• معمولا هزینه های نگهداری، آموزش، و نظارت بر ویزیتورها برای شرکتها بسیار بالاست.
• مدیریت مالی خریدها، برای فروشگاهها بسیار دشوار می باشد.
• و ده ها مورد دیگر


راهکار پـایلا چیست ؟؟؟

 مدیریت زنجیره های تامین در بستر تجـارت الکترونیک
 بـا استفــاده از الگــوی شبـکه شتـاب بـانکـی

ایجاد یک شبکه فروش، همانند مدل شبکه بانکی

پایلا یک Market Place بسیار بسیار گسترده با در نظر گرفتن الگوهای مدیریت زنجیره تامین و توزیع کالا در کشور می باشد.


پایلا یک پروژه کاملا متفاوت و بصورت کاملا LBS یا همان Location Base Service می باشد. بدین معنی که خدمات ارائه شده در شبکه پایلا ؛ کاملا میتواند بر اساس نقاط جغرافیایی مختلف، تعریف و ارائه گردد.

مثلا : برای مدیریت استراتژی قیمت فروش در بازار ؛ میتوان قیمت ها و تخفیفات متفاوتی در نقاط مختلف، بر روی یک کالا ارائه کرد.

فرض کنید : نوشابه در منطقه 5 با 30درصد تخفیف بفروش میرسد، ولی همین کالا در منطقه 1 میتواند بدون تخفیف یا با تخفیف کمتری بفروش برسد.


پلتفرم پایلا ؛ یک سیستم اکانتینگ بسیار حرفه ای برای مدیریت کدینگ و ویژگیهای کالا دارد، که مطمئناً هیچ پلتفرمی در کشور دارای این ویژگیها نیست.


پایلا امکان ارائه خدمات ( بازار مشترک اینترنتی ) بین کشور ها را نیز دارد.

در مدل B2B ، تامین کنندگان کالا ( شرکتهای تولیدی- بازرگانی – پخش- و...) با پیوستن به پایلا ، میتوانند کالا و محصولات شان را در شبکه پایلا وارد کنند تا به دست بازار برسانند. از طرف دیگر ، کلیه سفارشات کالا توسط فروشگاه های سطح بازار از این تامین کنندگان، به صورت الکترونیکی و از طریق شبکه پایلا انجام می شود.


در مدل B2C که یک شبکه گسترده بین مصرف کنندگان و فروشگاه ها می باشد؛ مصرف کنندگان از راه های مختلفی به شبکه پایلا دسترسی دارند. فروشگاه های مختلف، از جمله اصناف کشور، مغازه ها، و حتی فروشگاههای زنجیره ای که شاخص های لازم برای پیوستن به شبکه پایلا را دارند ، نقش تامین کننده شبکه سراسری فروش پایلا را ایفا میکنند.